Školska putovanja postaju luksuz jer se za dijete u osnovnoj školi u prosjeku po danu treba izdvojiti između 80 i 100 eura. Za putovanje u srednjoj školi, cijene po danu se kreću se od 150 eura pa naviše. Iako se cijena izleta u posljednjih 10 godina skoro udvostručila, broj djece koja idu na izlete nije se smanjio. Kolika će biti cijena za duža putovanja u konačnici odlučuju roditelji.
“U nekom obliku glasanja oni biraju hoće li to biti četiri ili pet dana to maturalno putovanje ili izlet. Isto tako, cijena je jedan od glavnih faktora prilikom odabira”, objasnila je Marijana Boršćak Sudec, ravnateljica IV. osnovne škole u Varaždinu, za Dnevnik Nove TV.
U osnovnoj školi najčešće se bira Hrvatska, u srednjoj inozemstvo.
“Roditeljima, osobito ako je mala razlika u cijeni, nije nekakav problem. Ono što žele je da djeca budu zadovoljna, da imaju sve što im treba pa će izabrati čak veću cijenu, puni pansion, različita događanja, animatora”, objasnila je Antonija Mirosavljević predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola.
U usporedbi s prošlom godinom, cijene su porasle za otprilike 10 posto. Prije korone, najčešće su to bila petodnevna putovanja, a sad su to četverodnevni izleti s tri noćenja. Osnovnoškolski izlet u tom trajanju u prosjeku stoji između 320 i 400 eura, a srednjoškolski minimalno 600 eura. Trendovi se nisu puno mijenjali, ali ima jedna razlika.
“Suhoparni razgledi, nekreativan pristup vođenjima i tako dalje se izrazito loše prima kod klinaca. Njih zanimaju interakcija, digitalne tehnologije”, ustvrdio je Jurica Glavina, direktor putničke agencije specijalizirane za školska putovanja.
Većini će ipak na kraju biti najvažnije da su njihova djeca na izletu uživala.